>

https://www.youtube.com/watch?v=F6O9qqZe3do&feature=youtu.be

ÖMER FETHİ GÜRER EYT İÇİN YENİDEN KANUN TEKLİFİ VERDİ

GÜRER'DEN MUHALEFET PARTİLERİNE EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN ORTAK KARAR ÇAĞRISI

Gürer: “Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Kanun AKP’ye Rağmen Çıkmalıdır”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilikte yaşa takılanların sorununun AKP’ye ihtiyaç duyulmadan da çözülebileceğine belirterek, TBMM’de grubu bulunan muhalefet partilerine ortak karar alma çağrısı yaptı. 

Binlerce emekli adayının yıllardır yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için yeniden Kanun Teklifi veren Gürer, bu konuda CHP’nin sonra MHP ve İYİ Parti’nin de kanun teklifi verdiğine dikkat çekerek, “TBMM’deki aritmetiğe göre HDP’nin de destek vermesi ile AKP’ye rağmen kanunu meclisten çıkarabiliriz. Böylece hem yıllardır devam eden sorun çözülmüş olur hem de iktidar partisi dışındaki partilerin de kanun çıkarabileceği görülmüş olur” dedi. 

MUHALEFET PARTİLERİNE EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN ORTAK KARAR ÇAĞRISI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 1999 yılında yayımlanan kanun ile büyük mağduriyet yaşayan emeklilikte yaşa takılanların sorunun çözülebilmesi için TBMM’de grubu bulunan muhalefet partilerine çağrı yaptı.  

RADİKAL ÖNERİ…

İşçi, esnaf, memur, çiftçi ve toplumun tüm kesimlerinin sorunlarını gündeme taşıyan, sorunların çözümü noktasında verdiği kanun teklifleri ve soru önergeleri ile 26. Dönemin en  dikkat çeken milletvekilleri arasında gösterilen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu kez  emeklilikte yaşa takılanların yıllardır beklediği yasanın çıkabilmesine olanak sağlayacak radikal bir öneride bulundu. 

BÜYÜK MAĞDURİYET YILLARDIN ÇÖZÜLEMİYOR

1999 yılında çıkan yasa öncesinde kadınların 20 yıl, erkeklerin de 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin gün ile yaş şartına bakılmaksızın emekli olabildiklerini anımsatan Ömer Fethi Gürer, bu tarihten sonra çıkan yasanın ardından kadınların 58, erkeklerin ise kademeli olarak 60 yaşında emekli olabildiklerini, bu nedenle de önemli oranda mağduriyet oluştuğunu belirtti. 

AKP SORUNUN ÇÖZÜLMESİNİ İSTEMİYOR !

Yasanın 1999 yılında çıkmasına rağmen, bu tarihten önce sigorta başlangıcı olanları da kapsadığı için binlerce emekli adayının mağdur edildiğini ifade eden Gürer, “Bu apaçık bir mağduriyettir  ve AKP ne yazık ki mağdurların sesine kulak vermemiş, bu konuyla ilgili teklifler iktidar partisi tarafından sürekli reddedilmiştir. Emeklilikte prim gününü doldurdukları halde, emeklilikte çıkarılan yasa gereği yaşa takılanların mağduriyetinin giderilmesi çini 26. Yasama döneminde, 23 Haziran 2017’de Kanunlar ve Kararlar Başkanlığına ulaşan kanun teklifi verdim. Ne yazık ki AKP’nin çoğunluk varlığı nedeni ile  teklifimiz işleme alınmadı” hatırlatmasında bulundu.

GÜRER’DEN YENİ KANUN TEKLİFİ 

Sorunun çözümü için 26. Dönemde TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi verdiğini anımsatan Gürer, “ Ülkemizde, toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi emeklilikte yaşa takılanların yaşadığı mağduriyetin de takipçisi olmak adına 27. Yasama döneminde de Kanun teklifi verdim” dedi. 

YENİ SİSTEM MECLİSİN YETKİLERİNİ DARALTTI 

Yeni sisteme göre, TBMM’nin yetkilerinin önemli ölçüde daraltıldığını, gensoru, güvenoyu, sözlü soru önergelerine getirilen kısıtlamaların yanında bütçe etkinliğinin de azaltıldığını ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ancak yeni dönemde AKP haricindeki diğer partilerin ortak kararla yasa çıkarabilecek çoğunluğa erdiğine dikkat çekti. 

CHP olarak seçim bildirgesinde de açıklandığı üzere sorunun çözümünden yana olduklarını kaydeden Gürer, ancak AKP’nin bu konuda olumlu tek bir adım atmadığına dikkat çekti. Emeklilikte yaşı nedeniyle mağdur olan birlerce emeklinin sorununun çözümü için Kanun teklifi verdiğini, yazılı soru önergeleri ve TBMM’de yaptığı konuşmalarla sorunu sürekli gündemde tuttuğunu ifade eden Gürer, “AKP sorunun çözülmesini istemedi.  Bu konuda duyarlı davranmaya AKP bütçe dengesini gerekçe göstererek kanun tekliflerini  kanuna dönüştürmedi. Mecliste yaptığım konuşmalara yanıt veren bakanlar ise böyle bir düzenlemeye gidilemeyeceğini açıkça belirttiler” şeklinde konuştu.

ÇOĞUNLUK MUHALEFETTE 

AKP dışında kalan siyasi partilerin alacağı ortak karar ile Kanunu, Meclis’te çıkarma gücünün bulunduğuna vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yeni sistemde Meclis’in yeni aritmetiğine göre iktidar partisinin 290 sandalyesi varken, muhalefet partilerinin sandalye sayısı 310’dur. Bu rakam, Mecliste kanun çıkarabilecek sayıdadır. 

VERDİKLERİ KANUN TEKLİFLERİNE SAHİP ÇIKSINLAR

CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP’nin Emeklilikte yaşa takılanların sorununun çözümünü istediğine dikkat çeken Gürer, “26. Dönemde verdiği kanun teklifini bu dönemde de Meclis başkanlığına sundum. AKP’nin dışında kalan siyasi partilerin oyları ile kanun Meclisten çıkabilir. Emeklilikte yaşa takılanlar söz ve vaat yerine icraat bekliyor. Eğer diğer siyasi partiler de kendi verdikleri kanun tekliflerine sahip çıkar ve HDP de desteklerse, bu kanun AKP’ye rağmen çıkmış ve emeklilikle yaşa takılanların sorunu çözülmüş olur. Ayrıca yeni dönemde iktidar partisi haricindeki partilerin ortak kararı ile de kanun çıkarılabileceği görülmüş olur. Bu konuda AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanının tavrı da net bir şekilde ortaya çıkar. Diğer yandan MHP’nin bu konuda verdiği kanun teklifleri ve söylemlerindeki samimiyetinin derecesi de belirginleşir” diye konuştu. 

SAMİMİYETİN DERECESİ ORTAYA ÇIKACAK 

TBMM’de grubu bulunan diğer siyasi partilerin ortak kararı ile çıkaracak yasanın sadece emeklilikle yaşa takılanların mağduriyetinin giderilmesi açısından değil, aynı zamanda yeni sistemde meclisin rüştünü ispatlaması açısından da önemli olduğunu vurgulayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “AKP’nin desteği olmadan ya da AKP’den gelmeyen bir kanun teklifini çıkarma ve ‘vatandaşın sorununu bu meclis olarak çözdük; al uygula’ deme fırsatı yakalanmış olacak” ifadelerini kullandı. 

İŞTE O KANUN TEKLİFİ 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer. 19 Haziran 2017’de Plan ve Bütçe Komisyonuna ulaşan ilk kanun teklifinin ardından 27. Dönemde de emeklilikte yaşa takılanların sorununun çözümü için yeniden kanun teklifi verdi. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu yeni kanun teklifinde şu ifadelere yer verdi:  “08.09.1999 tarihinden önce işbaşı yapan SSK’lı, BAĞ-KUR’lu, EMEKLİ SANDIĞI mensubu herkes emeklilikte yaşa takılmıştır.

08.09.1999 tarihinde çıkarılan 4447 sayılı yasa ülkemizde yürürlüğe girdikten sonra ilk defa geriye doğru işletilen bir yasa olarak vatandaşın hakkını gasp etmiştir. Bu gaspın sona ermesi için bu yasanın geriye doğru işlemesinin iptal edilmesi gerekmektedir.

Türkiye genelinde 1999 yılından önce sigortalı olup emekli olabilmeleri için yaş sınırları uzatılan yaklaşık 3 milyon kişi mağdur edilmektedir. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sigorta prim gün sayılarını tamamlamalarına rağmen emekli edilmemesi ülkenin kanayan bir yarası hâline gelmiştir.

Emeklilikte yaşa takılanlar, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dahil birçok yolla haklarını arama çabalarına girmişlerdir fakat hala bir sonuç elde edememişlerdir. Prim günü dolanın yaşa takılmadan emekli olması genç işsizliği önlemek açısından da önem arz etmektedir.

Vermiş olduğumuz Kanun Teklifi ile bu konuya çözüm üretilmesini, mağduriyetlerin giderilmesini ve dolaylı olarak genç işsizliğin önlenmesini amaçlamaktayız” dedi.

EYT Hakkında

Bugün için artık yedi yıldır çalışmalarını grup olarak sürdüren EYT dernekleşerek Sivil Toplum Kuruluşu olma yolunda dev bir adım atmıştır. Dernekleşmenin yaşama sokulmasıyla birlikte diğer illerde de toplanan EYT yöneticileri İstanbul merkeze bağlanarak tek yumruk olmuştur.

Adresimiz

H.Rıfat Paşa Yüzer Havuz Sk. 1 B Perpa
Ticaret Merkezi B Blok Kat:9 No:1437
34384 Şişli/İstanbul

+0536 777 88 74

eyt@eyt.org.tr

Bizden Haberler

/
10
©2022 Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği. Tüm Hakları Saklıdır. Designed By    Endbilisim

Search